Malware Bytes ile Malware temizleyelim

 

MalwareBytes
Malware Bytes Anti-Malware

Bir çok kez kullanmak zorunda kaldığım bir yazılım olan MalwareBytes yazılımından bahsedeceğim ve temel olarak nasıl kullanıldığı ve ne işe yaradığını anlatacağım.

Öncelikle nedir şu Malware diyerek, kısaca malware’ in tanımını yapalım.

Malware nedir?
“Malicious software” kısaltılarak oluşturulmuş bir kelimedir . Kötü niyetli yazılımların (Trojen, Virüs, Spywarei vb.) genel adıdır.  Malware ‘ler bir yazılımın parçası olarak sisteminize yerleşebileceği gibi gezinmekte olduğunuz web sayfalarında da sisteminize bulaşabilir. Ben en çok, güvenilir olmayan web sitelerinden bulaşan malware ‘ler ile karşılaşıyorum.

Bilgisayarıma Malware bulaştığını nasıl anlarım sorusunu duyar gibiyim. Genelde internette gezinti yaptığınız programın (internet explorer, chrome, Firefox vb.) açılış sayfası değişir ve siz değiştirmek istediğinizde değiştiremezsiniz. Sizin kontrolunuz olmadan ve kendi kendine sayfalar açılır, sürekli acayip acayip reklamlar, pop up pencereler açılır ayrıca bilgisayarınız olması gerektiğinden yavaşta çalışmaya başlayabilir. Tabi ki, bu belirtiler bilgisayara bulaşan malware’ e göre değişebilir. Bahsettiklerim benim genelde karşılaştığım türden belirtiler.

Bu belirtilerden biri ve ya bir kaçının farkına vardığımızda MalwareBytes yazılımı imdadımıza koşuyor.  Programı http://www.malwarebytes.org/ web sitesinden indirebiliriz. Anasayfada ücretli sürüm ile ücretsiz sürümü indirebileceğiniz butonlar yer alıyor biz ücretsiz (Free) versiyonu indireceğiz. Free versiyon aslında 30 günlük deneme sürümüdür. Bu versiyonu bilgisayarımıza yüklediğimizde 30 gün boyunca hiç bir kısıtlama olmadan programdan tamamen faydalanabiliyoruz.

Şimdi buraya tıklayarak programı indirelim ve bilgisayarımıza kurulumunu yapalım. Kurulum çok  basit SETUP dosyasını fare ile çift tıklatıyoruz ve kurulum tamamlanana kadar ileri ( NEXT ) butonuna tıklayarak devam ediyoruz ve program bilgisayarımıza kurulmuş oluyor. Kurulum bitince güncelleme (Update) yapmak isteyecek bu güncellemeyi yapmamız faydalı olur.

 

 

Add a Comment