Microsoft Surface RT Tablet Wireless Sorunu (Tüm wireless networkü durduran sorun)

Microsoft Surface RT

Microsoft Surface RTMerhabalar,
Öncelikle Microsoft Surface RT Tabletin yol açtığı sorundan biraz bahsedeyim. Çalıştığım bir firmada karşılaştım bu sorunla ve 2 günde ancak çözebildim. Sorun şu şekilde Microsoft Surface RT Tablet ile Airties marka Access Pointe bağlantı kurulduğunda ortamda bulunan tüm Access Pointlerin önce wifi sinyali düşüyor, ardından da Access Pointler kapanıp açılıyor ve Access Pointler wifi yayın yapmayı durduruyordu. Sorun ile ilgili Microsoft Türkiye’ den bilgi almak istediğimizde ürünün henüz Türkiyede satışa sunulmadığını ve bu sebepten destek veremeyeceklerini öğrendik, ardından AirTies destek hattından yardım almak istedik fakat Airtieste Access Pointlerin garantisi bittiğinden destek vermek istemedi. Bu durumda iş başa düştü ve 2 gün uğraştıktan sonra sorunu çözdük.

Çözüm:

  1. Öncelikle Microsoft Surface RT Tablet için Microsoft tarafından çıkarılan tüm Updateleri yükleyelim. Özellikle Nisan 2013 ve sonrasında çıkan updateler çok önemli çünkü bu tarihte Microsoft Wifi sorunları için önemli güncellemeler ve Firmwareler çıkardı. Update işlemi için şu yolu izleyebilirsiniz “ Settings –> Change PC settings –> Windows Update –>  Check for updates now
  2. Update işleminden sonra tabletimizi restart edelim.
  3. Tablet açıldıktan sonra “Regedit” i açalım.
  4. Regedit açıkken üstteki menüden “EDIT” menüsünden Bul’ u açalım ve açılan kutuya “AutoUse40Mhz” yazarak ilgili kaydı bulalım. Tam yol adresi : “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\” 
  5. Şimdi 2 adet kaydın Default değerini değiştirmemiz gerekmekte  “AutoUse40Mhz” öğesini bulup “1” değerini “0” ile değiştirelim, ardından “Band” öğesini bulup “6” değerini “4” ile değiştirelim.
  6. Regedit’i kapatalım ve tabletimizi restart edelim.
  7. Tabletimiz açıldığında  tekrar wireless networkümüze bağlantı kuralım, sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Böylece tabletimizi 802.11 b/g bandlarını kullanarak, Wireles N bandını kullanmayacak şekilde ayarlamış olduk. Bu işlemleri yaptıktan sonra sorununuz çözülmediyse Access Pointinizin Wireless N bandını kapatmayı deneyebilirsiniz.

Yararlanılan kaynaklar

http://answers.microsoft.com/en-us/surface/forum/surfwinrt-surfusing/wifi-on-the-windows-surface/07da512f-bfd6-4d67-86b2-fd4dfcc6e257?page=2

Add a Comment