Windows Veri yürütme engellemesini tamamen kapatmak (DEP)

Bir kaç gün önce bir arkadaşımın bilgisayarına format attım ve yeniden windows yükledim. Tüm driver ve kullanılan programları yükledim. Sıra en önemli uygulamaya geldiğinde hüsrana uğradık.  Internet Explorer üzerinden çalışan program çalışmadı. Kullandığımız program Microsoft Java ile çalışıyordu. Windows Xp’ de sorunsuz çalışan program Windows 7 yüklediğimizde çalışmadı.  Sorunun veri yürütme engellemesinden olduğunu anladıktan sonra internette biraz araştırma yaptım ve Veri yürütme engellemesini tamamen kapatmak için aşağıdaki komut’ u buldum.

Komut: bcdedit /set {current} nx AlwaysOff

Bu komutu Command Prompt’ ta diğer adıyla CMD’ de administrator yetkisi ile kullanmamız gerekli aksi taktirde çalışmayabilir. Bu komutu çalıştırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Bilgisayar açıldığında ilgili programı tekrar çalıştırmayı deneyin. Sorununuz çözülmüş olmalı. Benim sorunum çözülmüştü.

Not: Veri yürütme engellemeyi tekrar etkinleştirmek için şu komutu kullanmalısınız; bcdedit /set {current} nx AlwaysOn Sonra tekrar bilgisayarı yeniden başlatın.

Add a Comment