Toshiba Satellite Windows update sonrası klavye ve Touchpad sorunu

Merhabalar,

24.05.2015 tarihinde kullanıcının bilgisayarının Windows update’ten yapmış olduğu ELAN Touchpad driver güncellemesi sonrası notebook’ un klavye ve touchpad’ inin çalışmadığı tespit edildi. Aygıt yöneticisinden kontrol ettiğimde ilgili aygıtların “Hata kod 10” aygıt başlatılamadı hatası olduğunu ve aygıtların düzgün yüklenmediğini tespit ettim. Sonrasında ilgili güncellemeyi kaldırıp sorunu çözmek istedim fakat güncellemeyi kaldıramadım. Bu sorunu aşağıda bahsedeceğim 2 yöntem ile çözebilirsiniz.

Çözüm 1 :

Sistem geri yüklemeyi çalıştırarak, güncelleştirmenin yapıldığı günden 1 gün önceye sistemi yüklediğinizde sorununuz çözülecektir.

Çözüm 2:

Eğer sizde sistem geri yükleme yapamıyorsanız aşağıdaki registry ayarlarını düzelterek sorunu çözebilirsiniz.

Öncelikle Başlat menüsünü açıyoruz ve sağ üst köşede bulunan arama simgesine tıklayarak “Regedit.exe” yazarak aratıyoruz. Regedit.exe’ yi çalıştırıp. Önce tüm kayıtların bir yedeğini alıyoruz. Yaptığımız işi garanti altına almalıyız. Sonrasında aşağıdaki 2 kaydı bulup belirttiğim değerlerle değiştiriyoruz. Eğer bu kayıtlar yoksa oluşturmamız gerekecektir.

  1. HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E96B-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} yolunun altında bulunan “REG_MULTI_SZ” kaydını düzenleyerek “kbdclass” değeri ile değiştiriyoruz. Eğer başka değerler varsa eski değerleri silin,
  2. HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E96F-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} yolunun altında bulunan “REG_MULTI_SZ” kaydını düzenleyerek “mouclass” değeri ile değiştiriyoruz. Eğer başka bir değer varsa eski değerleri silin.

İlgili kayıtları düzenledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmalısınız. Bilgisayar açıldığında klavye ve touchpad’iniz çalışacaktır.

Add a Comment