Veeam Endpoint Backup ile tanıştınız mı?

Veeam Endpoint Backup Ekran görüntüsü
Veeam Endpoint Backup

Merhabalar,

Vakit bulup her hangi bir şey yazamamıştım. Bu gün sizlere Veeam Endpoint Backup yazılımından bahsedeceğim. Daha önce Veeam Backup and Replication ürününü muhakkak duymuşsunuzdur. İşte Veeam firması son kullanıcıyı da unutmamış olacak ki son kullanıcı tarafı bir backup alma çözümü ile karşımıza çıkıyor. Bir de Veeam Endpoint Backup için söyle bir slogan yapmışlar. “EndPoint Backup basit ve ücretsiz olmalıdır.” Slogandan da anlayacağımız üzere ücretsiz bir backup çözümü olma ihtimali öngörülebilir.

Şu an için ilk beta sürümü yayınlanmış ve ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz. Ürünü indirmeden önce Veeam web sayfasına üye olmanız ve bir hesap açmanız gerektiğini hatırlatayım.

İndirme linki : http://www.veeam.com/tr/endpoint-backup-free.html

Veeam Endpoint Backup ile yapabileceklerimizden kısaca bahsedelim;

  • Tam yedekleme: Tüm bilgisayarınızın görüntü tabanlı yedeğini alırken, geri dönüşüm kutusunun içeriği, geçici dosyalar ve disk belleği dosyaları gibi gereksiz dosyaları otomatik olarak dışlayın.
  • Birim seviyesinde yedekleme: Bilgisayarınızda seçili sürücü veya birimler için blok seviyesinde yedekleme imkanından yararlanın (örneğin sistem birimi, veri birimi vb.)
  • Dosya seviyesinde yedekleme: Yedekleme için farklı dosya maskeleri ve klasörleri seçin; programa dahil olan sihirbaz, standart sistem klasörlerini ve kişisel dosyalarınızı çabucak eklemenize yardımcı olur.
  • Esnek yapılandırma: Belirli dosya tiplerini yedeklerinize eklemek veya yedeklerinizden çıkarmak için dosya maskeleri oluşturabilir, bekletme sürelerini ve yedekleme planlarını belirleyebilir ve yedek dosya büyüklüğünü çalışırken tahmin edebilirsiniz.
  • Planlama: Bir yedekleme deposunun bağlanması, bilgisayarın kilitlenmesi veya bir kullanıcının oturumunu kapatması gibi belirli olaylarda yedekleme görevlerini tetikler; gerektiğinden daha sık yedekleme görevi başlatmayacak kadar akıllıdır.
  • Yedekleme kısıtlama: Bilgisayar başka görevlerle meşgulse, yedekleme görevi işleminin önceliğini azaltır

Bir sonraki adım da Veeam Endpoint Backup yazılımının kurulumunu ve konfigürasyonunu anlatmaya çalışacağım. Görüşmek üzere…

 

Add a Comment