Samsung, Solid State Disklerde Çıtayı Yükseltti

samsung-840-evo-1tb-ssd-4Teknoloji devi SAMSUNG geçtiğimiz günlerde Güney Kore’ de uluslararası bir basın lansmanı düzenledi. Bu basın lansmanında yeni nesil SSD Disklerini (Solid State Drive) tanıttı.

Solid State Drive Dislerin şu an kullandığımız disklerden farklarından, artılarından ve eksilerinden bahsederek haberimize devam edelim;

    • Mekanik diskler, dönen bir plaka üzerine belirlenensektörlere hareket eden okuma-yazma kafalarınınveriyi manyetik yolla işlemesi mantığına dayalı olarak çalışır.  Oysaki Solid State Drive Diskler aslında kullandığımız usb flash belleklerin birbirlerine bağlanarak oluşturulduğu bir platformdur. Tabi bunu üzerindeki kontrolcü sayesinde kusursuz olarak gerçekleştirir ve bir bütün olarak çalışır. Örneğin 64GB’lık bir SSD diskte 32 adet 2GB’lık flash bellek veya 128GB’lıkta 32 adet 4GB’lık flash bellek kullanılabilir.
    • Mekanik disklerden okunan verilere aşağı yukarı 15ms gecikme ile erişilebilinir. Fakat SSD’lerin okuma ve yazma performansına baktığımızda, 100MB/s okuma ve 80MB/s yazma performansını görmekteyiz ki, yeni nesil SSD disklerde bu değerler 400MB ile 600MB arasında değişmektedir.
    • Çoklu dosyalarda yani yüzlerce dosyaya erişim söz konusu olduğunda SSD diskler 30MB/s gibi okuma-yazma değerlerine düşerken, mekanik disklerde bu düşüş 300KB/s gibi dramatik seviyelerde yaşanmaktadır. Bu nedenle program açılışları veya oyun yüklemeleri gibi durumlarda SSD disklerin 100 kata kadar daha hızlı olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.
    • Geleneksel mekanik disklerin harcadığı 15 Watt değerine karşılık SSD diskler 2 Watt enerji ile çalışabilmektedirler. Daha az ısındıklarından ve hafif olduklarından kullanımı daha elverişlidir.
    • Yanlız SSD Disklerde belirli bir yazma sınırı vardır. Örneğin bir bölgeye 100 bin defa yazma veya silme işlemi yapılabilir. Tabi bu değer teknolojinin gelişimiyle daha üst seviyelere çıkartılabilir. Bence bu haliyle bile 100 bin değeri hiçte küçümsenecek bir değer değildir.

Samsung’ un tanıtımını yaptığı yeni nesil SSD disklerin yüksek performans ve kapasite sunduğunu söylememiz yerinde olur. Aslında SSD diskler zaten performansı yüksek disklerdi sadece kapasitelerinin mekanik disklere göre daha az olması dez avantajılarından biriydi. Mekanik disklere göre daha az kapasiteli ve daha pahalı olması yaygın kullanılmamasının başlıca sebeplerinden olduğunu düşünüyorum. Samsung firmasının yapmış olduğu bu atılım ile en azından piyasadaki SSD disklerin fiyatının biraz olsun düşeceğini umut ediyorum.

Samsung’ un yeni 840 EVO serisinde 120 GB, 250 GB, 500 GB, 750 GB ve 1 TB kapasiteli 2,5 inçlik modeller bulunuyor. Yeni SSD disklerin yazma hızı 410 MB /s ile 520 MB /s arasında değişiyor. Ayrıca kurumsal kullanıcılar için XS1715 serisi SSD disklerde duyuruldu. Bu serideki SSD disklerin kapasiteleri de 400 GB, 800 GB ve 1,6 TB olarak sıralanıyor.

Not: SSD diskler konusunda bilgiustam.com adresindeki “Solid state disk nedir? Nasıl çalışır?” başlıklı makaleden alıntı yapılmıştır.

Add a Comment